Planet LEM: RGG & Robert Więckiewicz
Planet LEM: RGG & Robert Więckiewicz
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór muzyczno-literacki, który zabierze was w podróż przez wyobraźnię i dźwięki. Zespół muzyczny RGG wraz z aktorem Robertem Więckiewiczem wystąpią podczas koncertu pt. „PLANET LEM: RGG & ROBERT WIĘCKIEWICZ”. To niezwykłe spotkanie z artystami i twórczością Stanisława Lema.
RGG, jeden z najważniejszych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego, połączył siły z legendarnym aktorem Robertem Więckiewiczem. Artyści zabiorą nas w muzyczno-literacką podróż przez teksty Stanisława Lema. Będziemy mieli okazję usłyszeć fragmenty powieści „Solaris” i zbioru felietonów „Planeta LEMa” w performatywnym wykonaniu Więckiewicza, wplecione w muzyczne kompozycje zespołu RGG. „PLANET LEM: RGG & ROBERT WIĘCKIEWICZ” to nie tylko koncert, to spotkanie dwóch światów – muzyki i aktorstwa. To hołd złożony jednemu z największych pisarzy science fiction w historii literatury. To także momenty improwizacji, w której emocje, inteligencja i erudycja spotykają się w unikalny sposób. PLANET LEM: RGG & ROBERT WIĘCKIEWICZ
Artyści zaangażowani w ten projekt to wybitni i wielokrotnie doceniani twórcy w Polsce i zagranicą. RGG to jazzowe trio fortepianowe i ostatni koncertowy skład legendy polskiego jazzu – Tomasza Stańki. Tworzą go Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas) oraz Krzysztof Gradziuk (perkusja). Robert Więckiewicz to z kolei aktor znany z wielu znakomitych ról na ekranie i scenie teatralnej. Jest zdobywcą wielu nagród, w tym pięciu Orłów – Polskiej Nagrody Filmowej. Koncerty „PLANET LEM: RGG & ROBERT WIĘCKIEWICZ” to podróż w głąb wyobraźni, którą stworzył Stanisław Lem. Nie przegapcie tego niezwykłego wieczoru, który połączy literaturę, muzykę i aktorstwo w jedno fascynujące widowisko.
KLAWO - Śledź Młody Jazz 2024 - dogrywka
Ławica Śledzi powraca!
ŚLEDŹ MŁODY JAZZ 2024 - dogrywka
Powracamy po wakacyjnej przerwie i od razu mamy dla Was dobre informacje!
Główne śledziowojazzowowinylowe obchody mięliśmy jak wiadomo maju, ale śpieszymy donieść, że ławica śledzi niespodziewanie zawróciła i będziemy mięli... dogrywkę :-)
Na pierwszy ogień idzie KLAWO - trójmiejski skład który był w naszej rozpisce od początku!
Grali już prawie wszędzie (najlepsze kluby i festiwale), ale w Szczecinie dotychczas jeszcze nie grali.
Poniżej info, a tu fragment recenzji debiutanckiej płyty Klawo:
„Ich świetny debiut jest pełen znakomitych melodii. Momentami przywodzi na myśl młodą brytyjską scenę, ze swoją pulsującą funkową rytmiką, a bogate aranżacje brzmią jakby wyjęte ze złotej ery polskiego radia i TV. Gęsto utkane brzmienie zespołu, łączące elektronikę z brzmieniami instrumentów dętych, a także niepodrabialny groove nadają Klawo miano jednej z najciekawszych grup na polskiej scenie.”
Początki Klawo sięgają drugiej połowy roku 2019, kiedy to Konstanty Kostka został zaproszony do zaaranżowania swojej producenckiej EP pod tytułem Flądra (!) na potrzeby koncertu organizowanego przez label Coastline Northern Cuts – bez użycia samplera, ale za to z całym „live bandem”. Po czterech miesiącach poszukiwań i pierwszych wspólnych próbach okazało się, że nowe aranżacje i energia każdego z członków nadała utworom zupełnie nowego groove’u, a oparta na jazzowej improwizacji spontaniczność sprawiła, że zaczęli grać coraz więcej i wspólnie komponować autorski materiał. W lipcu 2022, nakładem Coastline Northern Cuts, ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu „Klawo”. Od tego czasu formacja koncertowała w większości dużych miast w Polsce, w tym na festiwalach i showcase’ach (m.in. Up To Date Festival, Great September, Tak Brzmi Miasto, Off Festival 2024, Tauron Nowa Muzyka 2024, Jazz Around 2023), w tym na legendarnym holenderskim Eurosonic. W marcu 2023 roku Klawo, jako jedyny polski zespół, zostało finalistą programu HEMI Music Awards, inicjatywy wspierającej artystów z Europy Środkowo-Wschodniej w zagranicznym eksporcie. W lipcu tego samego roku skład zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Jazz in The Park, (Cluj-Napoca, Rumunia). W sierpniu 2023r. ukazał się pierwszy koncertowy album Klawo "Live!" - nagrany 15 kwietnia '23 na Sea You Tricity Music Showcase. Premiera drugiego albumu studyjnego planowana jest wkrótce. Kompozycje Klawo czerpią inspirację z różnych stylów muzycznych, w tym funku, psychodelii, hip hopu, jazzu i afrobeatu, z dużą dozą miejsca na improwizację.
Fragment recenzji
„Ich świetny debiut jest pełen znakomitych melodii. Momentami przywodzi na myśl młodą brytyjską scenę ze swoją pulsującą funkową rytmiką, a bogate aranżacje brzmią jakby wyjęte ze złotej ery polskiego radia i TV. Gęsto utkane brzmienie zespołu, łączące elektronikę z brzmieniami instrumentów dętych, a także niepodrabialny groove nadają Klawo miano jednej z najciekawszych grup na polskiej scenie.”
Jakub Knera, Bandcamp Daily
Klawo to:
Konstanty Kostka - klawisze, perkusja, wokal
Jakub Krzanowski - perkusja
Malina Midera - klawisze, perkusja, wokal
Tomasz Rafalski - klawisze, perkusja, wokal
Alicja Sobstyl - flet, wokal
Artur Szalsza - bas, gitara
Karol Tchórz - trąbka
www.youtube.com/watch?v=4KfF7Ff8oFo
www.youtube.com/watch?v=P8omf80ntLA
www.youtube.com/watch?v=2CgJVnmyiWk
www.facebook.com/klawoband
www.instagram.com/klawo_the_band
Teo Olter Quintet | Śledź Młody Jazz 2024 – dogrywka
TEO OLTER QUINTET | Śledź Młody Jazz 2024 – dogrywka
Śledź Młody Jazz to cykl koncertów (minifestiwal) który realizujemy w Szczecinie od 2022 roku. Wiosną 2024 roku odbyła się trzecia edycja Śledzia. Tej jesieni mamy specjalne dodatkowe koncerty, które nazwaliśmy Śledź Młody Jazz 2024 – dogrywka.
TEO OLTER QUINTET
Drugi koncert dogrywkowego Śledzia i druga szczecińska premiera! Przyjdźcie i sprawdźcie czy Bartek Chaciński miał rację pisząc że to najlepsza polska płyta jazzowa 2024 roku.
Teo Olter Quintet: “In Pursuit of Happiness” to muzyka drogi. Udźwiękowienie podróży - pogoni za szczęściem. Muzyka pełna ciepła i nadziei mimo oczu otwartych na świat. Wyzwalające, rwące do tańca dwa basy to stabilny fundament, na którym opiera się brzmienie quintetu. Ale w trakcie tej podróży pojawia się na chwilę ktoś nowy i zaprasza nas w zupełnie nieznane miejsca. Kompozycje na płycie łączą precyzyjnie skonstruowane subtelne pomysły z nieokiełznaną energią improwizacji napędzającą kolejne obroty formy i dialogi między instrumentami.
“(...) mam wrażenie, że to najlepsza polska płyta jazzowa AD 2024. (...) Poza liderem, czyli Olterem juniorem na perkusji, mamy tu Tadeusza Cieślaka (saksofon), Aleksandra Żurowskiego (fortepian) oraz dwójkę basistów – Tymka Bryndala na elektrycznym i Kamilę Drabek na kontrabasie. Oboje zresztą zaliczają tu znakomity występ, a sam album jest pełen pozytywnej energii, wypełniony ładnymi tematami i dość przystępny.”
Bartek Chaciński, Polifonia
“Uwagę zwraca płynność materiału muzycznego. (...) Emanuje ciepłem, melodyjnością i pewnością wykonania. (...) Otwierający zestaw „Take Me To Your Leader” urzeka od pierwszych sekund. Pokazuje również co znajdziemy na płycie, a mianowicie subtelne i starannie opracowane utwory mknące bez trudu przed siebie i – co ważniejsze – przynoszące powiew optymizmu i szczęścia. Nie brakuje im energii o czym zaświadczy singlowy „GOO”. Utwór ten dysponuje żwawszą motoryką, silniejszymi akcentami saksofonu i zwartą sekcją rytmiczną.”
Jarek Szczęsny, NowaMuzyka.pl
Muzyka Quintetu to połączenie kompozycji inspirowanych klasycznym i awangardowym jazzem, hip hopem lat ‘90 i surowym post punkiem z nieokiełznaną energią improwizacji.
Podstawą brzmienia zespołu są dwie linie basowe dopełniające się rytmicznie i kolorystycznie. Na kontrabasie Kamila Drabek (O.N.E.,Tercet Kamili Drabek) i na gitarze basowej Tymek Bryndal (Pokusa, Tropical Soldiers in Paradise). To niestandardowe instrumentarium pozwala perkusji i klawiszom - Aleksander Żurowski (Żal, Baasch) na granie otwartych struktur i improwizację bez utraty siły groovu i rytmu budującego kompozycję. Skład dopełnia Tadeusz Cieślak (Brutah, Ronnie N) na saksofonie tenorowym, a gościnnie na płycie pojawia się również Monia Muc (O.N.E., Król, Ciśnienie) na saksofonie altowym. Debiutancki album zespołu “In Pursuit of Happiness” ukazał się wiosną 2024 roku w trójmiejskim Alpaka Records. Na płycie znajduje się 10 utworów, od 2 minutowych punkowych piosenek po ciągnące się otwarte improwizacje.
Teo Olter urodził się w Gdyni w 1996 r., obecnie mieszka w Warszawie. Muzyk związany od 2012 roku z warszawską sceną muzyki improwizowanej. Perkusista zespołu Pokusa, który koncertował na Off Festiwalu, Unsound Festival, Jazz Jantar, Jazz nad Odrą, w wielu klubach w Polsce oraz w Niemczech i Belgii. Zespół wydał 3 płyty. Pierwszą w wieku 16 lat, przy drugiej współpracując z wytwórnią LADO ABC. Wraz z Pokusą skomponował i wykonuje muzykę do spektaklu “Rewolucja, której nie było” Teatru 21 w reżyserii Justyny Sobczyk oraz spektaklu „Jak przestałem być idealny” w reżyserii Justyny Wielgus. Grał muzykę Brygady Kryzys i Izraela w spektaklu “Złota Skała: Opowieść o Robercie Brylewskim” w reżyserii Grzegorza Laszuka, który premierę miał we wrześniu 2019 roku w Teatrze Studio. Pokusa również stworzyła muzykę do filmów m.in „Vankia” w reżyserii Pawła Althamera oraz do instalacji podczas warszawskiej edycji festiwalu Scopes, który to zwieńczony był koncertem zespołu w Komunie Warszawa. Duet Lemiszewski/Olter z poznańskim gitarzystą Jakubem Lemiszewskim wydał w Trzech Szóstach album “Post Refference”. W 2024 roku brał udział w norweskiej edycji International Jazz Platform w Oslo. Grał również w improwizowanych składach z Rayem Dickatym, Ksawerym Wójcińskim, Kamilą Drabek, Dominikiem Strycharskim, Amalią Umedą, Mają Laurą Jaryczewską, Hubertem Zemlerem oraz Kubą Więckiem.
Teo Olter to syn znanego z grupy Miłość perkusisty Jacka Oltera. - Wciąż mam bębny mojego taty, które długo stały w Trójmieście dopóki nie byłem gotowy ich ściągnąć do Warszawy. Są ze mną do dziś - opowiadał w Programie Drugim Polskiego Radia perkusista. - Perkusja dotarła na chwilę przed moim pierwszym koncertem z zespołem Pokusa. Pamiętam tamte emocje, koncert skończył się wizytą policji, a sąsiad wyrwał korki ze ściany. Publika reagowała super na to, co robiliśmy i ta energia była bardzo czytelna.
Skład zespołu:
Teo Olter - perkusja
Kamila Drabek - kontrabas
Tymek Bryndal - gitara basowa
Tadeusz Cieślak - saksofon
Aleksander Żurowski - piano
https://open.spotify.com/album/1N5mrlDYJkq6hjZFW6uEfR
https://www.youtube.com/watch?v=XtS69ce_ZqQ
https://linktr.ee/teoolterquintet
Kaliber 44 - XXX-lecie
KALIBER 44 - XXX-lecie
PIONIERZY I LEGENDA POLSKIEGO HIP-HOPU
Festiwal Młodych Talentów - Nowa Energia 2024 – koncert główny
Kaliber 44 będzie świętować 30-lecie powstania podczas specjalnego koncertu w ramach Festiwalu Młodych Talentów - Nowa Energia 2024 !
To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się 19 października o godzinie 20:00 w Domu Kultury Słowianin.
Na scenie pojawią się założyciele zespołu: AbradAb oraz Joka. Towarzyszyć im będzie DJ Geto. Udział w koncercie potwierdzili także wyjątkowi goście Wujek Samo Zło oraz CNE czyli BAKU BAKU, a także Kleszcz oraz K2.
Zespół, założony w 1994 roku przez AbradAba, Jokę i Magika, wprowadził polski hip-hop na zupełnie nowy poziom. Kaliber nagrał tylko cztery albumy studyjne ale za to każdy jest dziś wręcz wydawnictwem kultowym: „Księga Tajemnicza...", „W 63 minuty dookoła świata", „3:44" oraz „Ułamek tarcia".
Pomimo upływu lat raperzy ze Śląska wciąż przyciągają kolejne pokolenia fanów swoją niepowtarzalną muzyką i energią na scenie.
Koncert z okazji XXX lecia powstania zespołu ma specjalnie przygotowaną oprawę wizualną. Na fanów czeka wiele niespodzianek
Myslovitz - 25 lat Miłości w Czasach Popkultury
MYSLOVITZ "25 lat Miłości w czasach popkultury"
Zapraszamy na koncerty w ramach trasy 25 Lat Miłości w Czasach Popkultury. To będzie prawdziwa uczta, nie tylko dla największych fanów Myslovitz.
Zapraszamy na niezapomniane koncerty zespołu Myslovitz z okazji jubileuszu 25-lecia ikonicznego albumu „Miłość w czasach popkultury”. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tej wybitnej płyty, która na stałe wpisała się w historię polskiej muzyki rockowej.
W 1999 roku świat usłyszał album, który wywindował zespół Myslovitz na szczyty popularności zarówno w kraju, jak i za granicą. Przeboje, takie jak „Długość dźwięku samotności”, „Chłopcy”, „Dla ciebie”, „Kraków” czy „My”, stały się nieodłączną częścią muzycznej kultury.
W 2024 roku album zostanie wznowiony z oryginalną okładką autorstwa Ryszarda Horowitza, a zespół Myslovitz wyruszy w trasę koncertową. Podczas występów zespół zagra cały album „Miłość w czasach popkultury”, a także nowości i inne ważne utwory. Dołączcie do nas na koncertach w ramach trasy „25 lat Miłości w czasach popkultury”. Czekają nas niezapomniane chwile muzycznych wspomnień!
Dla fanów Myslovitz to podróż sentymentalna, a dla nowego pokolenia – możliwość odkrycia i docenienia tych niezwykłych kompozycji. Teksty z albumu, choć niełatwe i głęboko osadzone w literaturze, stały się integralną częścią polskiej kultury muzycznej i literackiej.
UWAGA! Zapraszamy na DRUGĄ CZĘŚĆ TRASY! W związku z ogromnym zainteresowaniem koncertami Myslovitz "25 lat miłości w czasach popkultury" rozszerzamy trasę o dodatkowe miasta.
Wszystkich zainteresowanych, którzy nie mają jeszcze swoich biletów, zapraszamy do zapoznania się z repertuarem koncertów "Myslovitz - 25 lat miłości w czasach popkultury – część druga".
Jak otrzymać rabat? Wystarczy zakupiony bilet okazać do wglądu pracownikowi hotelu przy zameldowaniu lub przy składaniu rezerwacji. Rabat udzielany jest od nierestrykcyjnej ceny dnia i nie obowiązuje w stosunku do stawek promocyjnych.
ANOTHER PINK FLOYD I MAREK RADULI
Na scenie Filharmonii im.M.Karłowicza w Szczecinie wystąpi zespół Another Pink Floyd, uznawany za jeden z najlepszych zespołów grających muzykę Floydów na żywo, a na szczeciński koncert zaproszenie przyjął i wraz z muzykami Another gościnnie wystąpi Marek Raduli - bezdyskusyjnie najpiękniej brzmiący gitarzysta w Polsce, występujący w takich zespołach jak Budka Suflera, Bajm, Banda i Wanda
Zespół zapowiada wspaniałe widowisko na którym w całości wykonany zostanie materiał z legendarnej płyty “The Wall” oraz kompilacja pozostałych najwspanialszych utworów Pink Floyd.
Podczas koncertu zespół Another postara się odwzorować klimat i atmosferę widowisk legendy rocka z tamtych lat, oczywiście z zachowaniem skali i możliwości na jakie pozwala miejsce występu. Podczas koncertu pojawią się również wszystkie charakterystyczne elementy takie jak: potężny ekran w kształcie koła z ruchomymi lampami na okręgu i efekty laserowe.
Oprócz klasycznej płyty z 1979 roku usłyszymy koncertowe wersje takich utworów jak: “Shine On You Crazy Diamond”, "Wish You Were Here", “Money”, “Time”, “High Hopes” i wiele innych.
26 października 2024
SZCZECIN – Filharmonia im.M.Karłowicza
ul.Małopolska 48
wejście 18:30
start 19:00
Bilety do nabycia na Bilety.fm, Ebilet.pl, Eventim.pl, Kupbilecik.pl Ticketmaster.pl
ZADZWOŃCIE PO MILICJĘ
Koncert największych polskich gwiazd rocka z klimatem PRL-u, upamiętniający okres stanu wojennego i pierwsze wolne wybory w Polsce. Koncert jest hołdem dla wszystkich, którzy w latach 70’ i 80’ odważyli się głośno mówić i działać na rzecz wolnej Polski. Ten wieczór, to również wyjątkowa muzyczna gala ambasadorów tamtych czasów, których energia dodała z pewnością inspiracji i siły dalszym przemianom społecznym.
Na scenie wystąpią zespoły ze swoimi największymi przebojami z tamtych lat:
– IRA
– Big Cyc
– Sztywny Pal Azji
– Chłopcy z Placu Broni
– Róże Europy
– Wanda i Banda
Temu wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszyć będą unikalne filmy, zdjęcia i materiały pochodzące z archiwów IPN, WFDiF oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wszystko wyświetlone na wielkim kinowym ekranie LED.
Koncert trwa blisko 4,5 godziny.
Andrzej Piaseczny „Jeszcze zanim święta”
„Jeszcze zanim Święta” to piękny świąteczny album, który premierę miał w listopadzie 2024. Artyści zagrali kilkanaście wyprzedanych koncertów z tym repertuarem w całej Polsce.
Święta w naszym domu zaczynają się od…muzyki! Zanim zdążymy pomyśleć o duchu Bożego Narodzenia, o krzątaninie, zakupach, zanim dzieci napiszą list do św. Mikołaja, najpierw słyszymy pierwszą świąteczną piosenkę. Każdy z nas ma swoje ulubione, jak ponadczasową „Dzień jeden w roku”, uśmiechniętą „Ding Dong”, czy delikatną „Lulejże, mi lulej” z filmu „Miś”. W tym roku przypomnimy Wam je wszystkie opracowane na głos i gitarę klasyczną w mistrzowskich wykonaniach Andrzeja Piasecznego i Kacpra Dworniczaka. Najpierw wejdziemy do Waszych domów, żeby wyciągnąć Was z nich na przedświąteczne koncerty. Wprowadzimy Was w muzyczny nastrój delikatności i piękna dźwięku, który będzie Wam towarzyszył przez całe Święta
Wyjątkowo, tak właśnie złożymy Wam życzenia. Pomyślicie może, że to dużo, dużo zbyt wcześnie.. A co tam.. Wesołych Świąt!
21.12.2024 godzina 19.00
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
Cena biletu: 199 zl
Zapraszamy do składania zamówień przez tel: 507 043 950
Skaldowie "Koncert na 60-lecie"
Skaldowie to bez wątpienia fenomen w historii polskiej muzyki rozrywkowej; jedna z najbardziej oryginalnych, a zarazem najbardziej popularnych grup jaka kiedykolwiek powstała w Polsce. Zespół podczas 60 letniej działalności przedstawił tak bogaty i różnorodny repertuar, że „zaszufladkowanie” go w jednym konkretnym gatunku, wydaje się zadaniem prawie niemożliwym. W ich twórczości odnajdujemy nie tylko różne odmiany muzyki młodzieżowej (pop i rock), ale również niezwykle popularny w latach 70. rock psychodeliczny, rock progresywny, a nawet blues i jazz-rock. Główni kompozytorzy i liderzy zespołu, Andrzej i Jacek Zielińscy, w swoich kompozycjach kreatywnie wykorzystują i przetwarzają nie tylko wspomniane wyżej gatunki muzyczne, ale często wzbogacają je o elementy muzyki góralskiej i klasycznej. W ten sposób nadają swojej twórczości swoisty, oryginalny i niepowtarzalny charakter, który sprawił, że mimo upływu lat – muzyka Skaldów nadal brzmi świeżo i porywająco. Zespół wydal ponad dwadzieścia albumów (ostatni „Taki blues” w 2019 r.), był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Opolu i Sopocie m.in. w 2009 r. w Opolu otrzymał Grand Prix za całokształt oraz odsłonił swoją gwiazdę na opolskiej alei gwiazd. W roku 2019 grupa otrzymała „Złotego Fryderyka” oraz „Mateusza Trójki” – nagrodę programu Trzeciego Polskiego Radia. Dla Skaldów pisali tacy autorzy jak: Leszek Aleksander Moczulski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski, Tadeusz Śliwiak, Andrzej Kuryło czy Ewa Lipska. Trudno zliczyć przeboje zespołu, bo któż nie zna takich ich hitów jak: „Cała jesteś w skowronkach”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Życzenia z całego serca”, „Wierniejsza od marzenia”, „Nie widzę ciebie w swych marzeniach” i wiele, wiele innych.
25.01.2025 godzina 19.00
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
Cena biletu: 190 zł
Zapraszamy do składania zamówień przez tel: 507 043 950