Letnie Koncerty Plenerowe. Zamkowe Lato Artystyczne
Od wielu lat w czasie wakacji Zamek organizuje na swoim dziedzińcu Letnie Koncerty Plenerowe. Wśród zaproszonych wykonawców są zespoły i artyści reprezentujący różne nurty i gatunki muzyczne, m.in. muzykę klasyczną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz czy swing. Koncerty będą odbywać się w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 16:00. Wstęp wolny.
PROGRAM KONCERTÓW NA LIPIEC 2022:
3 lipca
WOJTEK RAPA QUARTET
Znany szczeciński muzyk Wojtek Rapa przedstawia nowy projekt „Piosenki, które znaczą”. Podczas koncertu jego zespół – RWJ – zaprezentuje swoje nowe utwory, a także znane przeboje, które wykonywali popularni polscy i zagraniczni wykonawcy, m.in. Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Marek Grechuta czy Eric Clapton. Wszystkie piosenki oraz utwory instrumentalne muzycy wykonają w nowych, jazz-rockowych aranżacjach.
Zespół wystąpi w składzie:
Wojtek Rapa – gitary, wokal
Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – gitara basowa, wokal
Mariusz „Mario” Lipiński – perkusja
Jarosław Rapa – gitara basowa, wokal
Wojciech Rapa – wokalista, gitarzysta, basista, kompozytor, dziennikarz muzyczny, znany i ceniony od lat reprezentant szczecińskiego rock’n’rolla. Grał w popularnych zespołach lat 70., m.in. z Katarzyną Sobczyk, Heleną Majdaniec, Karin Stanek, Jackiem Lechem, Henrykiem Fabianem oraz członkami zespołu „No To Co”. Przez kilka lat występował w zespole „Wawele”.
Jest pomysłodawcą cyklu koncertów pod nazwą „Szczecińskie Dinozaury”. Od 1995 r. kieruje własnymi formacjami muzycznymi „Still Warm” oraz „Wojtek Rapa Quartet”. Z tym drugim nagrał płytę „Szczecin-Szczecin”. Jest członkiem legendarnej polskiej grupy big beatowej „Czerwono-Czarni”, z którymi uczestniczył w obchodach 50-lecia polskiego rocka w Gdańsku w 2010 r.
W 2014 r. obchodził 50-lecie twórczości artystycznej. Podczas jubileuszowego koncertu w Małej Scenie SAA wystąpili przyjaciele Wojtka Rapy, reprezentanci wielu pokoleń szczecińskiej sceny muzycznej: Barbara Włodarczyk, Wilento, Szymon Orłowski, L.U.Z. Blues, Maciej Kazuba, Maciej Strycharczyk, Kosma Kozłowski, Zbigniew Ciesielski, Janusz „Kanapa” Jędrzejewski, Jarosław Kania, Jarosław Rapa, Jakub „Fiszka” Fiszer, Lech Turkowski, Darek „Kaziu” Kamiński, Ryszard „Elvis” Wiercimak, Andrzej Szpak, Tadeusz Żyjewski, Bolesław Sobolewski, Mateusz „Mateo” Lazar, Janusz Weiss.
10 lipca
YAGA KOWALIK
„Chansons d’amour – Piosenki miłości”
Yaga Kowalik – artystka, wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatka licznych festiwali piosenki. Jej koncerty to prezentacja najpiękniejszych i najbardziej znanych przebojów z repertuaru artystów estrady francuskiej, takich jak: Edith Piaf, Juliette Gréco, Dalida czy Charles Aznavour.
Koncertowała w Paryżu, m.in. w Teatrze Essaion oraz w paryskich kabaretach. Po jednym z koncertów znany francuski krytyk muzyczny Bernard Merle nazwał Yagę Kowalik w swoim artykule „Czarną Perłą z Krakowa „. Brawurowa interpretacja piosenek, świetna gra instrumentalisty, a także oprawa muzyczna koncertu (koprodukcja polsko-francuska) „przenoszą” słuchaczy w świat paryskiej, artystycznej bohemy do dzielnicy Montmartre.
Podczas koncertu na Zamku artyści wystąpią w składzie:
Yaga Kowalik – wokal
Walentyn Dubrowskij – fortepian, akordeon
17 lipca
ELLINIKI KARDIA
Mitro Dymitriadis – gitara, wokal
Stella Karalis – skrzypce, akordeon
Podczas koncertu usłyszymy piosenki należące do panteonu greckiej muzyki. Od ballad poprzez tawerniane zebbekika, po energetyczne tsifteteli.
– Elliniki Kardia znaczy „greckie serce”, coś co bije w naszej piersi i definiuje nasze artystyczne dusze. Jest to tytuł muzycznego programu – wędrówki po najciekawszych rejonach greckiej kultury – informują wykonawcy.
Stella Karalis jest skrzypaczką, absolwentką konserwatorium w Atenach i Akademii Sztuki w Szczecinie. Gra też na akordeonie oraz baglamie, czyli instrumencie strunowym popularnym w Grecji i Turcji. Jej żywiołem jest w równym stopniu muzyka klasyczna, jak i grecka.
Mitro Dymitriadis to wszechstronny gitarzysta i wokalista, który równie dobrze czuje się w muzyce latynoamerykańskiej, anglosaskiej, polskiej oraz greckiej.
24 lipca
ETHNOFLOW
Robert Jarzębski – gitara, multioud, saz
Maciej Bosy Marcinkowski – klarnet, saksofon sopranowy, duduk, szałamaja, sopiłka
Adan Paweł Dziewaltowski-Gintowt – surdo, ocean drum, mikro werbel, calabash i inne
To spotkanie trzech muzyków, którzy instrumentami opisują kulturową różnorodność świata. Tworzą dźwiękowe impresje przywołujące w wyobraźni obrazy najbardziej fascynujących miejsc. Wsłuchując się w ich muzykę można poczuć pod powiekami piasek Sahary, usłyszeć gwar arabskich targowisk. Nie brakuje także skojarzeń z muzyką filmową, z uwagi na wypracowaną w utworach ogromną przestrzeń, a także wykorzystane instrumentarium. Obok powszechnie znanej gitary czy klarnetu, publiczność usłyszy etniczne saz, duduka, szałamaję czy darbukę. W repertuarze znajdą się kompozycje własne inspirowane kulturą krajów egzotycznych oraz opracowane motywy muzyczne utworów ludowych z różnych stron świata.
31 lipca
ANDRZEJ SZPAK Z ZESPOŁEM
60. rocznica Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie
Koncert będzie muzycznym wspomnieniem I i II Festiwalu Młodych Talentów, które odbyły się w Szczecinie w 1962 i 1963 r. Ta ogólnopolska impreza wyłoniła wówczas takie talenty, jak Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek, Kasia Sobczyk, Mira Kubasińska czy Tadeusz Nalepa. Dzięki niej Szczecin nazywany jest kolebką polskiego bigbitu.
Podczas koncertu na Zamku muzycy przypomną historię obydwu festiwali wykonując najbardziej znane i lubiane piosenki z tamtych czasów: „O mnie się nie martw”, „Chłopiec z gitarą”, „Rudy rydz”, „20 lat”, „Trzynastego”, „Zakochani są wśród nas”, „Pod Papugami”, „Kiedy byłem małym chłopcem” czy „Dziwny jest ten świat”.
Artyści wystąpią w składzie:
Andrzej Szpak – wokal i instrumenty klawiszowe (finalista The Voice Senior)
Natalia Wiśniewska – wokal
Swietłana Lewicka – wokal
Waldemar Zieliński – gitara
Tomasz Szpak – perkusja
7 sierpnia
DZIEŃ KULTURY ROMSKIEJ
Somnakuno Drom
Zespół działa w Szczecinie od 2003 r. Propaguje kulturę, taniec, muzykę oraz język społeczności romskiej, działając pod kierownictwem Tytusa Łakatosza. W swoim repertuarze ma tradycyjne utwory romskie połączone z muzyką tworzoną przez młode pokolenie, która ma bardziej dynamiczne brzmienie. Podczas koncertu na zamkowym dziedzińcu artyści wykonają utwory tradycyjnej europejskiej muzyki romskiej oraz własne kompozycje estradowe.
Współorganizator wydarzenia: Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci”.
14 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
DUO MILONGA
Aneta Salwińska – harfa
Konrad Salwiński – akordeon
Duo Milonga to zaskakujące mnogością barw połączenie delikatnego brzmienia harfy z wyrazistym, a zarazem lirycznym dźwiękiem akordeonu. To niespotykane zestawienie, charakterystyczne bardziej dla muzyki współczesnej, potrafi jednocześnie nadać zupełnie nowy kształt muzyce dawnych mistrzów, dlatego w repertuarze zespołu znajdują się różne kompozycje: od opracowań muzyki dawnej po utwory XXI-wieczne, a także własne aranżacje muzyki hiszpańskiej oraz tang argentyńskich. Duo Milonga za swoją działalność związaną z tangiem zostało uhonorowane certyfikatem Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires.
Duo powstało w 2007 roku i w ciągu kilku lat istnienia koncertowało już m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. W tym samym roku zespół zdobył Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie, w 2009 I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Słowenii, a w 2011 roku był finalistą III Concurso Iberico w Madrycie. Duo jest także laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie World Music Competition w Walii w 2014 roku. Muzycy występowali podczas wielu międzynarodowych festiwali, m.in. w Monachium, Edynburgu, Salzburgu, Katowicach czy Łodzi, ale największym wyróżnieniem dla zespołu było zaproszenie do wykonania recitalu podczas XI Światowego Kongresu Harfowego w Vancouver w Kanadzie w 2011 roku.
Aneta Salwińska edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 8 lat. Ukończyła z wyróżnieniem ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi w klasie harfy Doroty Szyszkowskiej oraz Beaty Tarnowicz-Kamińskiej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie harfy prof. Helgi Storck. W latach 2008-2011 studiowała również na Uniwersytecie Mozarteum w austriackim Salzburgu, także na wydziale Pedagogiki Instrumentalnej. Prowadzi klasę harfy celtyckiej oraz koncertowej w ZSM w Łodzi, pracowała również na stanowisku asystenta w klasie harfy w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest doktorantką. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Austrii, Niemczech i Francji. Jest laureatką stypendium artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego, programu stypendialnego „Erasmus”, jak również stypendium rektora dla najlepszych doktorantów. Koncertuje jako solistka, występując w ramach polskich i międzynarodowych festiwali, w zespołach kameralnych, a także współpracuje z licznymi orkiestrami (m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Collegium Musicum w Salzburgu, Filharmonią Poznańską, Śląską, Opolską, Dolnośląską, Poznańską oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną).
Konrad Salwiński naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Starachowicach, w klasie Marka Mareckiego. Od 1999 do 2005 roku był uczniem Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi w klasie akordeonu prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. W 2011 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. W latach 2008 – 2011 studiował także w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii w klasie prof. Janne Rättyä. Jest laureatem blisko 50 nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych (we Włoszech, Niemczech, Litwie, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Walii, Słowenii, Chorwacji, Polsce). W roku 1998 otrzymał Nagrodę II st. Prezydenta Miasta Starachowic. W 2000, 2006 i 2008 r. był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 1998 r. do 2005 r. podopiecznym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W roku 2007 został laureatem IV edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", a w roku 2008 stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego. Często występuje jako solista i kameralista w Łodzi i regionie łódzkim, a także innych miastach w Polsce i na świecie. Wraz z Anetą Salwińską tworzy Duo Milonga, ale występuje także w duecie ze skrzypaczką – Aleksandrą Szurgot, a także jest dyrektorem artystycznym projektu Colours of tango. Od września 2014 r. prowadzi klasę akordeonu w PSM I stopnia oraz SSM II stopnia w Zgierzu.
21 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
BLUE BOSSA
Maciej Bosy Marcinkowski – saksofon
Ireneusz Leciejewski – gitara
Adam Dziewiałtowski – Gintowt - instrumenty perkusyjne
Zespół Blue Bossa tworzą artyści, których łączy zamiłowanie do wyjątkowego rodzaju muzyki, jakim jest powstała w latach 60. ubiegłego wieku bossa nova. Połączenie brazylijskich rytmów i jazzu stworzyło niepowtarzalną fuzję. To gatunek refleksyjny w wyrazie, często nostalgiczny w warstwie melodycznej, jednocześnie pełen życia i energii w warstwie rytmicznej, wypełniony przestrzenią oszałamiająco bogatej harmonii. W repertuarze grupy najważniejsze miejsce zajmują kompozycje A.C. Jobima, takie jak „Desafinado”, „Garota de Ipanema” czy „Samba de Una Nota So”, ale niezwykle ciekawym elementem są znakomite utwory dziś już nieco zapomnianych kompozytorów tego gatunku, takich jak Byrd, Barroso, Peixoto czy Silva.
Przygotowując utwory, muzycy dołożyli starań, aby jak najwierniej oddać charakter i brzmienie gatunku (wzorcem są dokonania m.in. Stana Getza, A.C.Jobima, L. Bonfy), jednocześnie zachowując wyraźnie zaakcentowaną półnutkę indywidualizmu. Istotnym dopełnieniem repertuaru są pozostające w nurcie bossa novy autorskie kompozycje, głównie Irka Leciejewskiego. Niezwykle ważnym wydarzeniem w historii zespołu było nawiązanie współpracy z rodowitym Brazylijczykiem, Amilcarem Batistą Cruz’em. Jego śpiew i gra na gitarze znakomicie wkomponowują się w brzmienie zespołu i sprawiają, że mamy do czynienia z muzyką prawdziwie oryginalną, pochodzącą wprost ze źródła.
Na koncertach Blue Bossa tworzy się bardzo specyficzny, smooth jazzowy klimat. Obok pełnej lekkości i uroku bossa novy, usłyszymy gorące, podszyte dużą dawką energii samby.