Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

09.06.2021

Ikona jazzowej awangardy na Zamku. Pierwszy w Szczecinie solowy koncert Mikołaja Trzaski

Ikona jazzowej awangardy na Zamku. Pierwszy w Szczecinie solowy koncert Mikołaja Trzaski
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Mikołaj Trzaska, wybitny jazzman, saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor muzyki filmowej zagra 26 czerwca na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To będzie pierwszy w naszym mieście solowy koncert tego artysty. Po występie odbędzie się spotkanie z muzykiem i plenerowy pokaz filmu „Miłość”. Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Mikołaj Trzaska jest uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Jest cenionym improwizatorem. Współpracował z najwybitniejszymi muzykami z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych, m.in. Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote oraz z pisarzami: Marcinem Świetlickim, Jurijem Andruchowyczem i Andrzejem Stasiukiem.

Wraz z Tymonem Tymańskim był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu (nurt, który pojawił się w polskiej muzyce jazzowej w latach 90.) – legendarnej grupy Miłość. Członkiem tego zespołu Trzaska był w latach 1990 – 2001. Formacja nagrała pięć albumów i stworzyła muzykę do filmu „Sztos”, wsp...

Czytaj więcej +
Źródło: zamek.szczecin.pl
Czerwiec Magazyn w treści