Gmina Ińsko położona jest w środkowej części województwa na Wyżynie Ińskiej, w odległości 80 km od Szczecina. Obszar Wyżyny kształtują wzgórza moren czołowych i pola zandrowe Pojezierza Ińskiego. Jest to obszar chroniony Ińskiego Par...
Gmina Ińsko położona jest w środkowej części województwa na Wyżynie Ińskiej, w odległości 80 km od Szczecina. Obszar Wyżyny kształtują wzgórza moren czołowych i pola zandrowe Pojezierza Ińskiego. Jest to obszar chroniony Ińskiego Parku Krajobrazowego. Gmina leży w całości na terenie Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Utworzony 1981 roku Park obejmuje malownicze i niezwykle cenne przyrodniczo tereny Pojezierza na powierzchni 17763 ha (liczonej razem z otuliną). Ciągi wzgórz morenowych, rozciągające się na południe i północ od miasta, wokół jeziora Ińsko, tworzą niepowtarzalny krajobraz. Charakterystycznym jego elementem jest najwyższe wzniesienie - Głowacz. Na terenie gminy znajduje się 10 jezior, z których największym i najczystszym jest jezioro Ińsko, zajmujące powierzchnię 650 ha. Akweny te stwarzają doskonałe warunki dla uprawiania kajakarstwa, sportów wodnych i wędkarstwa.
Osobliwością regionu są pływające wyspy na jeziorach Linówko i Kamienny Most. Przyroda jest tu wyjątkowo bujna. Lasy i roślinność łąk odznaczają się różnorodnością gatunków. Na terenie Parku i otuliny zinwentaryzowano do tej pory ok. 700 gatunków roślin naczyniowych. Okoliczne akweny: jeziora, oczka wodne, mokradła oraz torfowiska stwarzają doskonałe warunki do życia zwierząt. Spotkać tu można rzekotkę drzewną, żółwia błotnego, bielika, kanię rdzawą i czarną, orlika krzykliwego i bociana czarnego. Łącznie żyje tu 18 gatunków płazów i gadów oraz 142 gatunki ptaków lęgowych. Dla ochrony wartości przyrodniczych Ińskiego Parku Krajobrazowego utworzono na jego terenie dwa rezerwaty przyrody, siedem użytków ekologicznych i jeden zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Urozmaicony krajobraz Wyżyny Ińskiej oraz liczne jeziora i lasy sprzyjają wycieczkom pieszym i rowerowym po Ińskim Parku Krajobrazowym i okolicznych miejscowościach. Znajduje się tu wiele interesujących miejsc i obiektów, m.in. rezerwat głazów narzutowych, góra Głowacz, wzgórze zamczysko, trzy cmentarzyska kurhanowe w osadzie Storkowo, ślady słowiańskiego grodziska we wsi Linówko, kościółek z XVII w. we wsi Studnica oraz kościółek z XVIII w. we wsi Ciemnik.